Úvod Afty

Afty

Ústa jsou optimálním místem různých druhů bakterií, a proto je na nich výskyt oparů a aftů velmi častý. Dalo by se říci, že jsou afty zcela nepatrným  onemocněním, člověka ale dokáží i přesto pořádně potrápit.

 

Co jsou afty?

Afty jsou drobné bolestivé vřídky na ústní sliznici. Uprostřed mívají bílou či nažloutlou barvu, okolí vřídku bývá zarudlé. Afty častěji postihují ženy než může a to převážně do věku 30 let. Tvoří se zpravidla na dásních a jazyku. Velikost aftů bývá různá, obvykle v rozmezí 1 milimetru až  1 centimetru. Afty se tvoří buď ve shlucích nebo samostatně. Z jednoho vřídku jich může vzniknout celý shluk, který pak bývá rozeset po celých ústech. Míra bolestivosti vřídků často závisí na jejich umístění.

Afty se objevují náhle a převážně mizí do tří týdnů. Bolest bývá intenzivní a pálivá. Převážně afty na jazyku bývají velmi nepříjemné a omezují člověka při jídle a mluvení. Výskyt aft se projevuje buď jako ojedinělý zánět, který se čas od času opakuje, nebo se v některých případech může jednat o stomatitidu, tzv. nakažlivý aftózní zánět sliznice.

Někdy bývá toto onemocnění provázeno zduřením podčelistních mízních uzlin nebo horečkou. Afty se většinou zahojí bez jizvy během deseti dnů. Velké afty někdy nemizí celé týdny a často zanechávají jizvy. Afty mají sklon se vracet dvakrát až třikrát během roku.

 

O ženšenu pravém se málo ví, že při pravidelném užívání značně zmírňuje bolesti.


Diskuse (28 komentářů)

Mončina, (17. 07. 2013 03:54) Reagovat
jsem také pořád samý aft. Už mě to štve. Používám různé prostředky na to, abych se toho zbavila a i mi docela rychle mizí, ale potřebovala bych co užívat preventivně, aby se mi neobjevovaly alespoň tak často.
Domča, (22. 11. 2013 19:38) Reagovat
Opravdu na ně pmáhá Herbadent? Zkoušela jsem si je ním potírat, ale přijde mi, že je spíš rozdráždím než cokoli jiného a ke všemu to strašně pálí. :-*
tomas, (28. 01. 2014 23:53) Reagovat
mam 63 a s afty jsem bojoval aspon jednou za rok. Utvori se vetsinou na dasni, pod zuby, na sliznici, nekdy jeden, dva vridky. A mate problem. Stipe to, boli Vas z toho hlava a nekdy nemuzete i promluvit. V podstate neni lek, ktery by na aftu pusobil zazracne. Spis mam dojem, jako by afty si na dany lek zvykly a kdyz jej pouzijete podruhe, tak uz bez ucinku, nebo s podstatne mensim. Nejhorsi je, kdyz se Vam afta utvorina na sliznici dasní primo pod zubem. Mel jsem takovou a tam se dokonce zacal krcek zubu obnazovat. Ale v poslednich trech letech jsem afty nemel - presel jsem totiz na jinou zubni pastu - Paradontax bez fluoru. Zkuste to take a pokud se Vam objevi nejaky naznak - treba cervena dasen - pouzijte Cannadent. Potirejte si to nekolikrate za den. Neni to cice nic zazracneho, ale odstrani to paleni a rychleji se to zhoji - u me tak do dvou tydnu.
tomas, (28. 01. 2014 23:54) Reagovat
A nyni to nejhorsi - Paradontax jsem asi pred mesicem nekoupil - ony byly vanoce a tak 90.-Kc se mi zdalo hodne. Pouzil jsem jinou a aftu jsem opet pred dvema tydny chytil. A to na trech mistech a opet primo pod zubnimi krcky. Doufam, ze me to nebude dlouho trapit. Byl jsem sice u zubare ale tam Vam s tim nic neudelaji. Dokonce jeden - na klinice - to vubec nerozpoznal. Jeho výrok - my tady jen trháme zuby - byl jak z Televarieté.
Vendula, (04. 04. 2014 05:46) Reagovat
Mám, pro někoho možná trochu hloupý, dotaz. Jaký je rozdíl mezi aftem a oparem? Trochu se mi ty pojmy stírají. Přítel mi říkal, že aft na rozdíl od oparu není nakažlivý. Ale nevím třeba, jak se podle vzhledu pozná, že jde o aft či opar. Děkuji za informaci.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Afty.eu
Kontakty