Úvod Afty

Afty

Ústa jsou optimálním místem různých druhů bakterií, a proto je na nich výskyt oparů a aftů velmi častý. Dalo by se říci, že jsou afty zcela nepatrným  onemocněním, člověka ale dokáží i přesto pořádně potrápit.

 

Co jsou afty?

Afty jsou drobné bolestivé vřídky na ústní sliznici. Uprostřed mívají bílou či nažloutlou barvu, okolí vřídku bývá zarudlé. Afty častěji postihují ženy než může a to převážně do věku 30 let. Tvoří se zpravidla na dásních a jazyku. Velikost aftů bývá různá, obvykle v rozmezí 1 milimetru až  1 centimetru. Afty se tvoří buď ve shlucích nebo samostatně. Z jednoho vřídku jich může vzniknout celý shluk, který pak bývá rozeset po celých ústech. Míra bolestivosti vřídků často závisí na jejich umístění.

Afty se objevují náhle a převážně mizí do tří týdnů. Bolest bývá intenzivní a pálivá. Převážně afty na jazyku bývají velmi nepříjemné a omezují člověka při jídle a mluvení. Výskyt aft se projevuje buď jako ojedinělý zánět, který se čas od času opakuje, nebo se v některých případech může jednat o stomatitidu, tzv. nakažlivý aftózní zánět sliznice.

Někdy bývá toto onemocnění provázeno zduřením podčelistních mízních uzlin nebo horečkou. Afty se většinou zahojí bez jizvy během deseti dnů. Velké afty někdy nemizí celé týdny a často zanechávají jizvy. Afty mají sklon se vracet dvakrát až třikrát během roku.

 

O ženšenu pravém se málo ví, že při pravidelném užívání značně zmírňuje bolesti.


Diskuse (28 komentářů)

bára, (13. 12. 2011 20:50) Reagovat
ahoj,bolí mě strašně v puse aft a dře mi o něj i zub,říkala jsem mamce že bychom měli jít k zubařovi,ale nedávno jsme tam byly..na afty'(trpím a docela hodně) díky za odpověd jo :oops:
IVOŠ, (30. 01. 2012 12:17) Reagovat
Já na afty trpím hodně. Mám jich často plnou pusu a vůbec nic mě na ně nezabírá.
Petra, (14. 12. 2011 18:45) Reagovat
Herbadent se mi také na afty osvědčil. Sice trochu nepříjemné v puse, ale pomáhá :)
ZUZA, (30. 05. 2012 03:33) Reagovat
Také mám s herbadentem dobré zkušenosti. Afty se mi totiž objevují velmi často. Jsem na ně zvyklá. Naštěstí mě moc nebolí a rychle se hojí.
TERKA, (06. 06. 2012 06:18) Reagovat
Já mám pocit, že mě na afty nepomáhá nic. Když se nějaký objeví, trvá to vždy dlouho než zmizí. Je to nepříjemné a objevují se mi poměrně často.
Hortenzie, (23. 07. 2012 07:01) Reagovat
Vyzkouším ho, v poslední době se mi afty objevují čím dál častěji. Nejsou nijak bolestivé, ale samozřejmě nic příjemného to není.
Doli, (11. 09. 2012 13:15) Reagovat
Mě se teď udělal aft na bradě. Je to vůbec možné? Vypadá to jako aft, ale myslela jsem, že se afty dělají jen na ústech a v puse...
Gabika, (29. 11. 2012 13:56) Reagovat
Tak ja mám práve čerstvú skúsenosť s aftami, vytvorili sa mi v krku a ešte k tomu sa pridružila aj chrípka. Proste radosť žiť Našťastie som ich zlikvidovala za 3 dni.Veľmi odporúčam sprej SOREX - ukľudní tie afty a celkom rýchlo ich aj vylieči, takisto aspoň prvých pár dní brať B vitamín vo zvýšenej miere - 3-4tbl za deň a k zlepšeniu by malo dôjsť takmer okamžite
Daniela, (09. 01. 2013 07:40) Reagovat
A ten sprej SOREX je vhodný pouze na afty v krku, nebo se dá použít i na afty v puse. Docela jimi trpím a stále ještě nemám zkušenost s něčím, co by skutečně zabíralo. Ještě se zeptám, jestli je ten sprej volně dostupný v lékárně. Děkuji.
Iva, (09. 07. 2013 06:30) Reagovat
Udělaly se mi afty až tam vzadu u mandlí. Přijde mi to trochu divné. vadí mi to a vyděsilo mě to, co to může být, ale po přečtení téhle stránky a komentářů jsem došel k tomu, že to asi skutečně budou afty. uvidíme, snad to rychle zmizí a nebudu muset jít k lékaři.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Afty.eu
Kontakty