Úvod Afty

Afty

Ústa jsou optimálním místem různých druhů bakterií, a proto je na nich výskyt oparů a aftů velmi častý. Dalo by se říci, že jsou afty zcela nepatrným  onemocněním, člověka ale dokáží i přesto pořádně potrápit.

 

Co jsou afty?

Afty jsou drobné bolestivé vřídky na ústní sliznici. Uprostřed mívají bílou či nažloutlou barvu, okolí vřídku bývá zarudlé. Afty častěji postihují ženy než může a to převážně do věku 30 let. Tvoří se zpravidla na dásních a jazyku. Velikost aftů bývá různá, obvykle v rozmezí 1 milimetru až  1 centimetru. Afty se tvoří buď ve shlucích nebo samostatně. Z jednoho vřídku jich může vzniknout celý shluk, který pak bývá rozeset po celých ústech. Míra bolestivosti vřídků často závisí na jejich umístění.

Afty se objevují náhle a převážně mizí do tří týdnů. Bolest bývá intenzivní a pálivá. Převážně afty na jazyku bývají velmi nepříjemné a omezují člověka při jídle a mluvení. Výskyt aft se projevuje buď jako ojedinělý zánět, který se čas od času opakuje, nebo se v některých případech může jednat o stomatitidu, tzv. nakažlivý aftózní zánět sliznice.

Někdy bývá toto onemocnění provázeno zduřením podčelistních mízních uzlin nebo horečkou. Afty se většinou zahojí bez jizvy během deseti dnů. Velké afty někdy nemizí celé týdny a často zanechávají jizvy. Afty mají sklon se vracet dvakrát až třikrát během roku.

 

O ženšenu pravém se málo ví, že při pravidelném užívání značně zmírňuje bolesti.


Diskuse (28 komentářů)

Síma, (21. 11. 2016 11:43) Reagovat
Na afty mi zabírá cucání Laryprontu. Na pár stránkách jsem četla chválu, vyzkoušela a jsem spokojená.
Ilik, (22. 05. 2017 14:51) Reagovat
Na afty trpím docela často. Ale jednou se mi udělali skoro u kořene jazyka a já si je nemohla natřít. KDyž jsem to zkoušela, navalovalo se mi. Kámoška mi řekla, ať zkusím vycucat Larypront. Výborně zabral. Asi ho budu cucat nebo přikládat pořád při těchto potížích.
Olina, (16. 08. 2017 06:15) Reagovat
Na afty jsem vždycky používala nějaké mastičky nebo vodičky. Ale nanesení na aft hodně pálilo. Navíc se to dalo aplikovat jen doma. Naposledy, když jsem měla aft, podala mi lékárnice pastilky Larypront. Vyzkoušela jsem je a jsou bezvadný. Navíc je můžete mít kdykoli u sebe a kdykoli je použít.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Afty.eu
Kontakty