Úvod Afty

Afty

Ústa jsou optimálním místem různých druhů bakterií, a proto je na nich výskyt oparů a aftů velmi častý. Dalo by se říci, že jsou afty zcela nepatrným  onemocněním, člověka ale dokáží i přesto pořádně potrápit.

 

Co jsou afty?

Afty jsou drobné bolestivé vřídky na ústní sliznici. Uprostřed mívají bílou či nažloutlou barvu, okolí vřídku bývá zarudlé. Afty častěji postihují ženy než může a to převážně do věku 30 let. Tvoří se zpravidla na dásních a jazyku. Velikost aftů bývá různá, obvykle v rozmezí 1 milimetru až  1 centimetru. Afty se tvoří buď ve shlucích nebo samostatně. Z jednoho vřídku jich může vzniknout celý shluk, který pak bývá rozeset po celých ústech. Míra bolestivosti vřídků často závisí na jejich umístění.

Afty se objevují náhle a převážně mizí do tří týdnů. Bolest bývá intenzivní a pálivá. Převážně afty na jazyku bývají velmi nepříjemné a omezují člověka při jídle a mluvení. Výskyt aft se projevuje buď jako ojedinělý zánět, který se čas od času opakuje, nebo se v některých případech může jednat o stomatitidu, tzv. nakažlivý aftózní zánět sliznice.

Někdy bývá toto onemocnění provázeno zduřením podčelistních mízních uzlin nebo horečkou. Afty se většinou zahojí bez jizvy během deseti dnů. Velké afty někdy nemizí celé týdny a často zanechávají jizvy. Afty mají sklon se vracet dvakrát až třikrát během roku.

 

O ženšenu pravém se málo ví, že při pravidelném užívání značně zmírňuje bolesti.


Diskuse (28 komentářů)

Kristýna Albrechtová, (21. 04. 2014 15:55) Reagovat
Mam v puse aft a je mi to neprijemne jak bych se toho mohla rychle zbavit?? :sigh:
Kamil, (12. 05. 2014 11:12) Reagovat
Také mám v poslední době každou chvíli aft. Trochu mě to znepokojuje, bojím se, aby to nebyl příznak nějaké vážnější nemoci. Nedokážu si totiž vysvětlit proč tím tak trpím poslední dobou.
T, (18. 05. 2014 19:31) Reagovat
nejvíc zabíraj borůvky.....mě když afty postihnou...tak boruvky zrovna nerostou, takže kupuju kompoty (2-3..páč mi i dosti chutnaj :-D ) a vždy to jazykem naplácnu na aft...většinou stačí sklenička max. dvě a je aft pryč ;-)
Milena, (09. 06. 2014 08:52) Reagovat
Borůvky? Tyjo, to bych nevěřila...Ale za pokus nic nedám. Vyzkouším. V posledních několika měsících se mi afty objevují čím dál častěji. Vůbec nevím, čím to je.
Zdeněk, (05. 08. 2014 05:07) Reagovat
Zrovna teď mám aftů plnou pusu a jde na mě nachlazení. Úplně cítím ucpané dutiny. A tak je to se mnou vždy, jakmile se o mě pokouší nemoc, hned se objeví afty. A nemocný jsem docela často. Nemám vůbec žádnou imunitu.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Afty.eu
Kontakty