Úvod Afty

Afty

Ústa jsou optimálním místem různých druhů bakterií, a proto je na nich výskyt oparů a aftů velmi častý. Dalo by se říci, že jsou afty zcela nepatrným  onemocněním, člověka ale dokáží i přesto pořádně potrápit.

 

Co jsou afty?

Afty jsou drobné bolestivé vřídky na ústní sliznici. Uprostřed mívají bílou či nažloutlou barvu, okolí vřídku bývá zarudlé. Afty častěji postihují ženy než může a to převážně do věku 30 let. Tvoří se zpravidla na dásních a jazyku. Velikost aftů bývá různá, obvykle v rozmezí 1 milimetru až  1 centimetru. Afty se tvoří buď ve shlucích nebo samostatně. Z jednoho vřídku jich může vzniknout celý shluk, který pak bývá rozeset po celých ústech. Míra bolestivosti vřídků často závisí na jejich umístění.

Afty se objevují náhle a převážně mizí do tří týdnů. Bolest bývá intenzivní a pálivá. Převážně afty na jazyku bývají velmi nepříjemné a omezují člověka při jídle a mluvení. Výskyt aft se projevuje buď jako ojedinělý zánět, který se čas od času opakuje, nebo se v některých případech může jednat o stomatitidu, tzv. nakažlivý aftózní zánět sliznice.

Někdy bývá toto onemocnění provázeno zduřením podčelistních mízních uzlin nebo horečkou. Afty se většinou zahojí bez jizvy během deseti dnů. Velké afty někdy nemizí celé týdny a často zanechávají jizvy. Afty mají sklon se vracet dvakrát až třikrát během roku.

 

O ženšenu pravém se málo ví, že při pravidelném užívání značně zmírňuje bolesti.


Diskuse (28 komentářů)

Milada, (01. 10. 2014 12:38) Reagovat
Vendulo, já mylsím, že se afty s oparem pletou hodně lidem. Vím, že určitě je rozdíl v tom, co je způsobuje. U oparu to je herpes simplex. Afty jsou také neinfekční. To znamená, že se nákaza nepřenáší.
Patrik, (07. 01. 2015 08:52) Reagovat
A může se ústní opar přenést na genitálie? Hledal jsem odpověď na tuto otázku už jinde i tady a názory se docela rozcházejí. Tak nevím, ale docela by mě to zajímalo.
Gábi, (23. 04. 2015 08:43) Reagovat
Já mám také problém s opery, které se mi vyskytly najednou. Vím, že třeba kamarádka na ně trpí od dětství. Já nikdy žádné potíže neměla a až v posledních dvou měsících je mám pořád. Nevím si rady.
Niki, (04. 06. 2015 12:17) Reagovat
Zrovna se mi v puse objevilo hodně aftů a úplně mě z toho pusa pálí, ale zničehonic. Občas je mám, ale ne často. Včera jsem se líbala s jedným klukem. M"že to být tím?
Ala, (01. 11. 2016 13:46) Reagovat
Já mívám afty dost často. Jako malé mi je máma natírala fialkou. Teď cucám Larypront a neměnila bych.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Afty.eu
Kontakty