Úvod Jaká je příčina aftů?

Jaká je příčina aftů?

Příčina vzniků aftů není známá, s největší pravděpodobností se jedná o několik možných důvodů: 

  • Jedním z nich je nedostatek určitého vitamínu v těle.
  • Mohou také signalizovat oslabenou imunitu či jiný zánět v těle, v některých případech vznikají i důsledkem stresu.
  • Afty mnohdy způsobuje konzumace dráždivých ostrých jídel, nebo citrusového ovoce.
  • Další příčinou může být i mechanické poranění úst nebo špatně sedící zubní protéza.
  • Někteří odborníci považují afty za důsledek alergie na konzervační činidla (kyselinu benzoovou a sorbovou) a některé další látky užívané v moderním potravinářství. (gluten nebo bílkovinu obsaženou v pšenici a některých jiných zrnech)
  • Svoji roli hrají i herpetické viry, proto je velmi důležité, aby člověk nepoužíval spolu s nemocným stejný příbor, či sklenici. Afty se přenáší jako infekce.
  • Na jejich vzniku se pravděpodobně podílejí i hormony, často se objevují u žen před menstruací. Výskyt aft ovlivňuje také podvýživa, zvláště nedostatek vitamínu B12, kyseliny listové a železa.
  • Další příčinou mohou být rovnátka a zlozvyk skousávání rtů a tváří.
  • Afty může také vyvolat kouření a žvýkání tabáku.

 

Lékaři také zjistili, že se afty nejčastěji vyskytují v dětském a adolescenčním věku.


Diskuse (39 komentářů)

anonymka, (05. 04. 2010 13:07) Reagovat
zrovna teď jeden aft mám a strašmě mě to štve protože kvuli tomu aftu nemůžu skoro ano mluvit,ale už aspoň vím proč nebo kvuli čemu se afty vytváří!!!!
sara, (18. 05. 2010 15:52) Reagovat
zrovna se mi vytvořil aft a moc to bolí a štípe :cry:
sara, (12. 05. 2011 20:11) Reagovat
me se afty delaji porad, zacalo to v dospivani. to jsem mela aftu plnou pusu a dokonce se mi delaly i v krku, coz byla vazne sila.clovek nemuze ani jist ani pit. ted se mi zacaly delat ze stresu ze skoly..se vsema co maji neco podobneho soucitim :cry:
Jitka, (01. 06. 2011 13:33) Reagovat
Zrovna mám jeden aft až vzadu na jazyku, takže sotva mluvím a jím. A další mám na vnitřní straně tváře a ještě jeden zevnitř horního rtu... :oops: :oops: :oops:
Alexadra, (14. 08. 2012 10:48) Reagovat
Také se mi občas udělají afty až vzadu na jazyku. Je to hodně nepříjemné, zvlášť když musím v práci komunikovat. To pak i polykám prášky proti bolesti.
Astral7, (26. 06. 2011 05:01) Reagovat
Podle nejnovějších výzkumů jsou opary a afty příčinou roztroušené sklerozy. Pokud je míváte často, tak je to s vámi nahnuté. Na roztroušenou sklerozu zatím není žádný lék !!! Takže se může stát, že jednou přijdete k doktorovi a ten vám řekne že to s vám půjde rychle z kopce. Šlo by to oddálit, ale na to zdravotnictví nemá peníze.
JOSEF, (22. 05. 2012 04:27) Reagovat
Tak já bych to tak černě neviděl. Teď nemyslím to s tím zdravotnictvím, ale afty mohou být příčinou čehokoliv. Znám ve svém okolí více lidí, co má problémy s afty od malička a rozhodně se nejedná o roztroušenou sklerózu.
Tadeáš, (04. 10. 2012 06:46) Reagovat
Docela pesimistické vyhlídky, ale také bych se toho nějak zvlášť nebál. Afty má hodně lidí a ne u všech se z toho vyvine roztroušená skleróza. Možná u mizivého procenta ano, ale to je jako říci, že bolest hlavy je způsobená nádorem na mozku. Taky to tak může být, ale je i x jiných příčin.
Zbyněk, (20. 11. 2012 13:19) Reagovat
nebo půjdeme k doktoru a dozvíme se, že je to s námi nahnutý kvůli jiné nemoci. Různých nemocí je velké množství. Člověk se holt musí snažit žít alespoň relativně zdravě a doufat, že se mu závažné nemoci budou co nejdéle vyhýbat.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Afty.eu
Kontakty