Úvod Jaká je příčina aftů?

Jaká je příčina aftů?

Příčina vzniků aftů není známá, s největší pravděpodobností se jedná o několik možných důvodů: 

  • Jedním z nich je nedostatek určitého vitamínu v těle.
  • Mohou také signalizovat oslabenou imunitu či jiný zánět v těle, v některých případech vznikají i důsledkem stresu.
  • Afty mnohdy způsobuje konzumace dráždivých ostrých jídel, nebo citrusového ovoce.
  • Další příčinou může být i mechanické poranění úst nebo špatně sedící zubní protéza.
  • Někteří odborníci považují afty za důsledek alergie na konzervační činidla (kyselinu benzoovou a sorbovou) a některé další látky užívané v moderním potravinářství. (gluten nebo bílkovinu obsaženou v pšenici a některých jiných zrnech)
  • Svoji roli hrají i herpetické viry, proto je velmi důležité, aby člověk nepoužíval spolu s nemocným stejný příbor, či sklenici. Afty se přenáší jako infekce.
  • Na jejich vzniku se pravděpodobně podílejí i hormony, často se objevují u žen před menstruací. Výskyt aft ovlivňuje také podvýživa, zvláště nedostatek vitamínu B12, kyseliny listové a železa.
  • Další příčinou mohou být rovnátka a zlozvyk skousávání rtů a tváří.
  • Afty může také vyvolat kouření a žvýkání tabáku.

 

Lékaři také zjistili, že se afty nejčastěji vyskytují v dětském a adolescenčním věku.


Diskuse (39 komentářů)

Lilienne, (20. 07. 2011 13:36) Reagovat
moje mamina jednou koupila bezva mastičku jmenuje se Mundisal gel...s tím se pomaže aft v puse, chvíli to pálí, ale na nějaký čas to aft znecitliví. Chce to ale aplikovat opakovaně. Aspoň něco, když už nic...
MARTI, (11. 04. 2012 11:29) Reagovat
Mě se vždy vytvoří afty, když mám teplotu. Jakmile onemocním třeba chřipkou, tak za dva dny mám plnou pusu aftů, ale zase pokud jsem zdravá, tak se objeví málokdy.
DÁŠA, (16. 04. 2012 09:08) Reagovat
Já mám afty pořád. Už mě ani zvlášť nějak nevadí, protože jsem si zvykla. Vůbec nevím, jestli se s tím dá něco dělat. Jiné zdravotní problémy nemám, tak nevím, jestli to může být slabší imunitou, protože myslím, že to bych byla i výc nemocná, a to nejsem.
Miloš, (11. 02. 2013 07:25) Reagovat
Mě se tedy afty dělají také poměrně často, ale nezvyknu si na ně nikdy. je to fakt nepříjemný. Navíc mi přijde, že mi trvá hodně dlouho, než se mi zahojí.
Monika, (20. 02. 2013 10:16) Reagovat
Hledám zrovna na netu různé přípravky, které by mohly být vhodnou prevencí proti vzniku aftů, ale zatím jsem nic kloudného, čemu bych věřila, neobjevila. Máte někdo s něčím opravdu dobré zkušenosti? Děkuji za případnou radu.
Pavel, (15. 05. 2013 09:17) Reagovat
Afty jsem míval několikrát do roka. Naposled víc jak 2 měsíce v kuse, po odběru krve - skoro nic, opětovný odběr po 14dnech -> nedostatek červených krvinek -> vyšetření na Hematologii -> okamžitě na Internu do špitálu, druhý den transfuze ... podezření na celiakii. Nasazena bezlepková dieta, po několika dnech afty zmizely, postupně se dávám dohromady.Jde o to že ústa jsou indikátorem zažívání a afty můžou být varovný signál že se něco děje.Doplňující příznaky byly i zapáchající průjmy, únava, slabost, teploty, ...
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Afty.eu
Kontakty