Úvod Jaká je příčina aftů?

Jaká je příčina aftů?

Příčina vzniků aftů není známá, s největší pravděpodobností se jedná o několik možných důvodů: 

  • Jedním z nich je nedostatek určitého vitamínu v těle.
  • Mohou také signalizovat oslabenou imunitu či jiný zánět v těle, v některých případech vznikají i důsledkem stresu.
  • Afty mnohdy způsobuje konzumace dráždivých ostrých jídel, nebo citrusového ovoce.
  • Další příčinou může být i mechanické poranění úst nebo špatně sedící zubní protéza.
  • Někteří odborníci považují afty za důsledek alergie na konzervační činidla (kyselinu benzoovou a sorbovou) a některé další látky užívané v moderním potravinářství. (gluten nebo bílkovinu obsaženou v pšenici a některých jiných zrnech)
  • Svoji roli hrají i herpetické viry, proto je velmi důležité, aby člověk nepoužíval spolu s nemocným stejný příbor, či sklenici. Afty se přenáší jako infekce.
  • Na jejich vzniku se pravděpodobně podílejí i hormony, často se objevují u žen před menstruací. Výskyt aft ovlivňuje také podvýživa, zvláště nedostatek vitamínu B12, kyseliny listové a železa.
  • Další příčinou mohou být rovnátka a zlozvyk skousávání rtů a tváří.
  • Afty může také vyvolat kouření a žvýkání tabáku.

 

Lékaři také zjistili, že se afty nejčastěji vyskytují v dětském a adolescenčním věku.


Diskuse (39 komentářů)

Vít, (14. 08. 2015 13:25) Reagovat
dobrý den, chci se zeptat, jestli se dá aft přenýst pomoci líbání. reknu vam, jak se to stalo: jednou jsem hral volejbal a rozrazil jsem si ret, to se zachvilku zahojilo a udelala se mi tam boulička, pak jsem se libal s pritelkyni a ji se po case udelala taky boule a pak mela afty v krku, a pak po cele puse a v krku, na slunicko moc nechodila, protože mela zlomenou ruku a na slunicko moc nemohla. doktorka rekla, ze afty jsou z libani a pak, ze je to mozna mononukleóza. ta se neprokazala a pritelkyne mela jenom afty. je mozny, ze jsem ji nakazil ja? nebo je vic zpusobu, jak mohla dostat afty? diky za odpověď :)
Věra, (27. 08. 2015 11:28) Reagovat
Celý život jsem byla bez aftů a teď ve vyšším věku, po různých drastických léčbách, se mi začaly objevovat v ústech. Lékaři jenom krčí rameny a neporadí. Zjistila jsem v chytrých knihách od léčitele Jansy a spol, že afty souvisí s trávicím ústrojím a konkrétně s horší funkcí slinivky a sleziny, které ovlivňují všechny sliznice v těle. Tak jsem si sehnala dietu a také bylinky, které pomohou slinivce správně fungovat a průběžně piji čistící bylinkové čaje, které si snadno najdete na internetu. Afty zmizely a když se náhodou objeví, potírám je v ústech propolisem a druhý den je zahojeno. Jenom radím, dbejte na čištění celého organizmu neškodnou přírodní cestou tj. bylinkami a možná se upraví i ostatní zdravotní problémy, které vás trápí. Afty jsou jenom zpráva od vašeho těla,že se něco děje, že něco nefunguje správně.Vaše tělo potřebuje vaši pozornost a tak vám přeji hodně zdraví a úspěchů .
Iveta, (28. 12. 2015 09:08) Reagovat
Značí vždycky afty problémy s imunitou. Platí, že když si zlepším imunitu, budou se mi afty objevovat méně, nebo se jich úplně zbavím, nebo to není jen o imunitě. Chtěla bych jim nějak předcházet, ale nevím jak. Přitom jsem jimi nikdy netrpěla - až poslední dva tři roky...
Kriss, (31. 01. 2016 13:58) Reagovat
na afty trpím několik let. I když jsou dost nepříjemný, docela jsem si zvykla, ale teď mi přijde, že přibývají, tak s tím chci něco dělat. Co vám z dostupných prostředků ve skutečnosti nejvíce zabírá?
Iva, (03. 03. 2016 19:05) Reagovat
Druhý měsíc po sobě se mi v pusu objevilo hromadu aftů. Nikdy předtím jsem takový problém neměla. Snad jsem měla jen párkrát aft v životě. Nevíte, čím by to mohlo být?
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Afty.eu
Kontakty